O kraju naszym i odległym

Większość z nas ma ograniczone możliwości dotyczące zwiedzania odległych krajów. Niemniej są i tacy pośród nas, którzy nie wyobrażają sobie życia bez ciągłych, choćby nawet i męczących podróży. I dla jednych i dla drugich, dobrym w tym wypadku będzie pozyskanie wiedzy o kraju, do którego się wybierają albo o którym myślą, że może w przyszłości się wybiorą, jeśli sytuacja rodzinna i finansowa im na to pozwolą.
Indie książka przedstawiająca, da takiemu czytelnikowi dostateczną wiedzę na temat tego kraju i ogólnie regionu, w jakim jest usytuowany. Jest to o tyle istotne, że kultury obu naszych państw są całkowicie odmienne, a dzięki pozyskanej wiedzy, unikniemy niepotrzebnych problemów.
W miejscach, których nie znamy, gdzie inne są wierzenia i postawy społeczne, łatwo o gafę i nieporozumienia, a dodatkowo, wiedza o miejscu przeznaczenia podróży, eliminuje możliwość przegapienia największych atrakcji danej krainy.
Ci jednak, którzy pozostaną na miejscu, również nie są na straconej pozycji. Dobra książka o historii Polski da im nie tylko wgląd w dzieje naszego kraju, ale wskaże również miejsca, w których poszczególne wydarzenia się rozgrywały. Odwiedzając w przyszłości jakieś miasto i napotykając stary kościół, ruiny zamczyska, czy odrestaurowany pałac, będziemy mogli dokładnie poczuć ich atmosferę i łatwo sobie wyobrazić coś, co tam się wydarzyło.
Poza tym znajomość historii własnego kraju powinna być nie tyle obowiązkiem, gdyż ich nie lubimy, ile wyrazem zaangażowania w jego losy.